Svibanj, 1945. Nakon nekoliko dana žestokih borbi sovjetska vojska napokon ulazi u opustošeni Berlin. Ali kako je uopće došlo do toga?
U Europi se cijela stvar počela zahuktavati 1933. kada je Hitler došao na vlast u Njemačkoj. S vremenom će Führer cijelu Europu uvući u rat. Činilo se da pred njemačkom vojskom nema prepreka. Nisu je mogle zaustaviti ni europske demokracije u rasulu, ni Sovjetski Savez, koji je na opće iznenađenje postao saveznik Njemačke, pa čak ni SAD koji je stajao po strani te promatrao promjene.
Nakon sovjetsko-njemačke invazije na Poljsku nije više bilo nade da bi se moglo pronaći mirno rješenje. Velika Britanija i Francuska nisu imale izbora te su Hitleru objavile rat. Bombardiranje Varšave zabrinulo je cijeli svijet. Poljska je pregažena i podijeljena. Nijemci i Sovjeti razgrabili su njezin teritorij. No najgore tek slijedi, posebno za sve one koje nacistički režim smatra neprijateljima. Na popisu su Židovi, Romi, homoseksualci i politički protivnici.
U Francuskoj je proglašena opća mobilizacija. Na željezničkoj postaji Gare de l'Est muškarci se opraštaju od voljenih i odlaze na frontu. U njima još žive sjećanja na rovove Prvoga svjetskoga rata. Francuska čeka. Uvjerena je da je Maginotova linija dobro štiti. No Nijemci ne napadaju. To je takozvani lažni rat, razdoblje čekanja i neizvjesnosti, ali i razdoblje nade. Hoće li ipak sve dobro završiti?
Amerika još oklijeva i nije sigurna bi li se trebala umiješati u rastući sukob. Nacističke stranke i dalje jačaju, čak i unutar demokratskih država.
Sukob se širi na sjever Europe, na norveške fjordove poput Narvika. Njemačka želi kontrolirati opskrbu čelikom.
Za to vrijeme Hitler potanko razvija strategiju o osvajanju Europe. Njegov je plan sulud, ali i odvažan. Hoće li saveznici upasti u njegovu klopku?
↧