Suvremeni znanstveni prodor u strukturu i funkcioniranje mozga, najsloženije poznate materijalne tvorevine, donosi fascinantne rezultate, no mnogi od njih više ukazuju na nove zagonetke i paradokse nego što nude definitivne odgovore. Puno je još nepoznanica u odnosu na razumijevanje mentalnih fenomena, tako da se pojam "misterij uma" udomaćio kao sintagma u područjima koja se bave svijetom mentalnog.
"Misterij uma" jedna je od poslijednjih velikih tajni života koja je ujedno i istinski izazov za brojne znanstvene discipline. Složenom fenomenu mentalnog moguće je adekvatno prići samo na multidisciplinaran, odnosno, interdisciplinaran način.
Serija "Univerzum uma" Znanstveno-obrazovnog programa HTV-a ima četiri epizode (1. PROBLEMI I PERSPEKTIVE U RAZUMIJEVANJU SAMIH SEBE, 2. TAJNE MOZGA - MISTERIJ UMA, 3. ZAGONETKE ZAMJEDBE i 4. DRUGI MOZAK - OSJEĆAM, DAKLE JESAM!) i orijentirana je na teorije, primjere i ilustracije iz područja biologije, neuroznanosti, istraživanja mozga, psihologije, filozofije i dr.
Tek ako kompleksnost mozga/uma raslojimo na različite aspekte i ako ovom fenomenu priđemo iz različitih perspektiva, moguće je dobiti cjelovitiji uvid u mentalni svijet koji nam je toliko blizak, a za refleksiju i znanstvenu analizu tako teško dostupan i problematičan.
---
1. epizoda:
Prva epizoda uvodi nas u tematsku panoramu i naznačuje pitanja kojima će se serija baviti.
Epizoda se bavi podrijetlom slike koju smo izgradili o svijetu u kojem obitavamo, našem iskustvenom svijetu i ograničenim primalačkim sposobnostima. Što je uvjetovalo drugačiji i brzi razvoj ljudskog mozga?
Mozak ne samo kao funkcionalni stroj, nego i kao simboličko-kulturna tvorevina. Kako je i kada filozofija "otkrila" um?
Idejni autor i moderator: Zdravko Radman
↧