Takozvana istraga protiv Andrije Hebranga, uz lažne zapisnike iz ustaškoga logora u Jasenovcu, krunskoga svjedoka pronašla je u srbijanskome policajcu osobi N. Tek je 1982. tzv. istražitelj Milorad Milatović priznao da je ta osoba srbijanski policajac Božidar Bećarević i da je politička policija Udba raspolagala samo s njegovom izjavom.
General Milatović je lagao. Bećarević je bio zatočen u Glavnjači i bio je osuđen na smrt. U zatvorskome "Dnevniku iz posljednjih dana života" Bećarević je 1950. posvjedočio da mu je Milatović obećao život ako lažno svjedoči protiv Hebranga.
Poslije pedeset godina posredni svjedok Tomo Krištić prenio je izjavu pripadnika Udbe Radomira Ivanovića kako su ubili Andriju Hebranga.
Žrtve i stradalnici: Olga Hebrang osuđena je na 12 godina zatvora, Vladimir Frajtić na smrt, dobrotom Josipa Broza Tita kazna mu je izmijenjena na 20 godina zatvora. U beogradskom zatvoru ubijeni su: nerođeno dijete Vladimira i Margite Frajtić, Seka Podunavac-Rašić i njezina kći Đurđica, Marija Kanjuh, Hans Ott, Mirko Krdžić... U zagrebačkom zatvoru ubijen je dr. Ilija Jakovljević, a Josip Šaban se ubio. U ljubljanskom zatvoru ubijena je Francka Srebrnjak.
Sabor Republike Hrvatske politički je rehabilitirao Andriju Hebranga 1992., a sudski je rehabilitiran u Republici Srbiji 2008. Njegovi posmrtni ostaci nisu vraćeni obitelji, grob je još uvijek državna tajna.
↧